Ιστορικο

Οι Επιστημονικές αυτές Συναντήσεις δημιουργήθηκαν ως μια πρωτοβουλία επιστημόνων του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Κέντρου Ερεύνης της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών και του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων με σκοπό να προβάλουν το σχετικό έργο της επιστημονικής κοινότητας σε ένα ευρύτερο ακροατήριο, να παρουσιάσουν το θεσμικό πλαίσιο που διέπει τις τοπικές ποικιλίες και να φέρουν σε επαφή όλους όσους συμμετέχουν τόσο στην παραγωγική διαδικασία όσο και στην διάθεση τους.

Πρωτότυπο χαρακτηριστικό τους είναι η διεπιστημονική προσέγγιση του αντικειμένου και η συμμετοχή συνεταιρισμών και ειχειρήσεων ώστε να προσφέρεται μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Η πρώτη Συνάντηση έγινε το 2011 στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ακολούθησαν άλλες τέσσερεις.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα των Επιστημονικών Συναντήσεων και τις ομιλίες στην ιστοσελίδα:  http://www.minagric.gr/index.php/el/events-gr/epistimonikes-synantiseis-gia-tis-topikes-kai-gigeneis-poikilies

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στέλνοντας mail στη διεύθυνση Sofiaspirou@gmail.com

Συνδεμενοι Χρηστες